جعبه مقوایی

مقوا یک اصطلاح کاربردی است که معمولاً برای شناسایی هر نوع محصول کاغذی چند لایه استفاده می‌شود. خرید جعبه بسته بندی آماده از مقوا را می‌توان برای ایجاد وسایل مختلفی از جمله جعبه مقوایی و برای بسته‌بندی و انبار کردن لوازم خانگی تا وسایل تزئینی استفاده کرد.

هر آنچه لازم است درباره سفارش جعبه مقوایی بدانید!

اگر یک تولیدی یا یک شرکت داشته باشید احتمالا می‌دانید که ساخت یک محصول پایان کار نخواهد بود و برای توزیع آن در بازار و در بین فروشندگان خرد و مصرف کنندگان نیاز به بسته‌بندی خواهید داشت. از آنجایی که بسیاری از محصولات نیاز به جعبه دارند، تهیه یک جعبه مناسب برای بستن محصول و توزیع آن امری ضروری خواهد بود. جعبه‌ها به طور کلی انواع مختلفی دارند؛ یکی از انواع محبوب جعبه که در صنایع مختلف پرکاربرد بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، جعبه مقوایی است. با شنیدن نام جعبه مقوایی ممکن است سوالات خاصی در ذهن شما ایجاد شود از جمله:

این جعبه چگونه ساخته می‌شود؟

انواع آن کدام‌اند؟

در چه مواردی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

کارتن و مقوا چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

اگر یک یا چند سوال از موارد بالا برای شما ایجاد شده است، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب از نونگاه، هر آنچه باید راجب سفارش جعبه مقوایی بدانید را به شما خواهیم گفت.

جعبه مقوایی چیست؟

مقوا یک اصطلاح کاربردی است که معمولاً برای شناسایی هر نوع محصول کاغذی چند لایه اسفاده می‌شود. فرآيند تولید مقوا معمولاً شامل استفاده از چسب برای چسباندن چندین ورق از محصول کاغذی به یکدیگر است و به این ترتیب ساختاری به نسبت مقاوم ایجاد می‌شود. مقوا را می‌توان برای ایجاد وسایل مختلفی از جمله جعبه مقوایی و برای بسته‌بندی و انبار کردن لوازم خانگی تا وسایل تزئینی  استفاده کرد.

بیشتر مردم زمانی که به مقوا فکر می کنند، ورقه‌هایی راه راه که در حمل و نقل استفاده می‌شود در ذهنشان می‌آید. طراحی جعبه‌های مقوایی شامل اتصال دو یا چند ورقه مسطح به واسطِ کاغذی است که دارای طرح راه راه یا روده‌ای است. نتیجه نهایی تخته‌ای است که از هر دو طرف کاملاً صاف است، اما به دلیل گنجاندن بخش میانی راه راه، استحکام بیشتری نیز دارد. به همین دلیل برای ساخت جعبه‌های حمل و نقل ابزاری کاربردی محسوب می‌شوند.

تاریخچه استفاده از مقوا و جعبه‌های مقوایی

استفاده از مقوا جدید نبوده و قدمت آن به سال‌ها قبل باز می‌گردد. یکی از اولین متریالی که بشر کار با آن را آموخت چوب بود. پیشرفت دانش و آگاهی انسان و یادگیری تولید وسایل جدید باعث شد تا انسان بعدها بتواند کاغذ را از چوب به عمل آورد. تولید کاغذ به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برگشته در جایی که از پاپیروس برای تولید آن استفاده می‌شد. پس از سال‌ها استفاده از کاغذ و مقوا در کشورهایی مانند مصر، چین و ایران باستان و مناطقی مانند سمرقند، در اسپانیا خمیرهای کاغذی با استفاده از آسیب‌های آبی تولید و زمینه تولید مقوا را فراهم کردند. اینکه مقوا با این قوام و دوام اولین بار چه زمانی تولید شده در هاله‌ای از ابهام است با این حال یکی از نخستین مناطقی که با استفاده از بر هم چسباندن چند تکه کاغذ پاره، ساختار مقاومی تولید کردند، روم و در قرن پانزده بوده است. روند تولید و استفاده از این متریال تا قرن ۱۹ دستخوش تغییراتی شد تا اینکه جورج اشریواک با استفاده از ماشین‌های تک غلتکی، مقوا را توانست به شکل صنعتی به عمل آورد.

انواع مقوای استفاده شده برای ساخت جعبه‌ مقوایی

انواع کاغذهای استفاده شده برای ساخت سفارش جعبه مقوایی که یک نوع جعبه بسته بندی آماده است ، شامل:

گلاسه: گلاسه ۳۰۰ گرم، ۲۵۰ گرم. از همه انواع مقوا گرانتر است. (در جعبه مقوایی ساده از مقواهای ارزان‌تر استفاده می‌شود).

ایندربورد: برای جعبه‌های دارویی ۱۹۰ گرم تا ۲۵۰ گرم. این ورق‌ها توسط دستگاه لترپرس قالب می‌خورند و بعد وارد مرحله جعبه سازی می‌شود. این نوع بسته از نظر بهداشتی بهتر بوده و به منظور استفاده در مواردی مانند فستفود، دارویی و … کاربردی خواهند بود.

کرافت: مقوای قابل بازیافت و دارای استحکام بالا. به دلیل مقاومت بالای این ابزار، در حمل و نقل وسایل سنگین بسیار پرکاربرد هستند.

مقوای پشت طوسی: از همه ارزان‌تر؛ لایه زیرین آن بازیافتی بوده و پشت کاغذ طوسی است. رویه آن براق و قابل چاپ بوده

انواع جعبه مقوایی ارزان برای بسته بندی بر اساس شکل ظاهری

سفارش جعبه کارتنی برای بسته بندی، ذخیره‌سازی و نمایش محصول کاربرد دارند. انعطاف پذیری این محصول، آن را برای حفاظت از محتوای درون جعبه مناسب ساخت و ظاهر مناسبی را نیز خلق می‌نماید. سفارش جعبه مقوایی برای هر صنعت می‌تواند متناسب با محصول آن، در اندازه‌ها و طرح‌های متفاوت تولید شود. از این رو انواع جعبه مقوایی در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند:

جعبه شکافدار (RSC)

جعبه‌های معمولی دارای فلپ‌‌(لبه‌)هایی داخلی (طولی) با اندازه مساوی در قسمت بالایی بوده و که در زمان بسته شدن درب جعبه، مماس هم قرار می‌گیرند. فلپ‌های کناری اما کوچک‌تر بوده و به یکدیگر نمی‌رسند. در واقع لبه‌های انتهایی بیشتر به شکل مکمل عمل کرده تا از محتوای درون جعبه بیشتر محافظت شود.

جعبه شکافدار همپوشانی کامل (FOL)

جعبه‌های مقوایی FOL با یک تنظیم جزئی از همان الگوی جعبه‌های RSC پیروی می کنند. برخلاف RSC ها،‌ لبه‌های بیرونی بلند جعبه مقوایی FOL وقتی به سمت داخل خم می‌شود با هم همپوشانی (Overlap) دارند. به این ترتیب، برای محصولاتی مانند قطعات خودرویی، فلزی، شیرآب و … مناسب‌تر هستند.

جعبه تلسکوپی (FTD)

یک جعبه طراحی شده به شکل دارای بخش‌های جداگانه‌ای است که یک بخش بر روی قسمت قرار می‌گیرد و پوشش FTD بدنه جعبه را کاملا در بر خواهد گرفت. فلپ‌های جعبه‌های FTD منگنه یا چسبانده می‌شوند. از این جعبه‌ها برای ساخت جعبه بازی‌های فکری نیز استفاده می‌شود.

جعبه اسنپ لاک باتم یا ته قفل

ساختار بالایی یک جعبه snap lock bottom شبیه به جعبه RSC است. فلپ‌های پایین جعبه برش خورده و طوری شکل می‌گیرد که روی هم تا می‌شود. وقتی فلپ ها تا می‌شوند، در قسمت شکاف روی هم قرار می‌گیرند.

جعبه یک تکه (OPF)

جعبه مقوایی یک تکه یا یک واحد است که در امتداد خطوط مشخصی تا می‌شود و به شکل یک جعبه در می‌آید. پایین جعبه یک تکه مقوایی مسطح است که چهار طرف آن و بال‌هایی به آن متصل شده است. وقتی فلپ‌ها بسته ‌شوند، کناره‌های جعبه را بالا می‌برند تا شکل مستطیلی آن ایجاد شود. مانند جعبه RSC، فلپ‌های بیرونی کوتاه بوده و با هم تماس ندارند، در حالی که لبه‌های کناری بسته به لبه‌های خود می‌توانند روی هم قرار بگیرند یا به هم برسند.

در طراحی جعبه‌های مقوایی پوشه‌ایِ یک تکه، برای حمل اقلام تکی مانند آی پد، کتاب، ویدئو طراحی شده‌اند. همچنین چاپ آرم، تصاویر و دستورالعمل‌ها به کمک این نوع جعبه امکان پذیر خواهد بود.

جعبه مقوایی با قفل سرخود

جعبه مقوایی خود قفل یا RELF (Roll End Lock Front) نوعی جعبه مقوایی برش خورده، بسیار شبیه به پوشه یک تکه این یک واحد مقوا است که برای تا شدن در یک جعبه قسمت‌های خاصی از آن علامت‌گذاری شده است.

برای تشکیل یک جعبه خود قفل شونده، دو طرف جعبه به سمت بالا تا می‌شود و لبه‌‌های آن در امتداد قرار می‌گیرند. نقاط دو انتهای جعبه به سمت بالا آورده می‌شود به طوری که یک قسمت از انتهای آن روی فلپ‌های کشیده‌تر تا می‌شود و با شکافی در پایین جعبه در جای خود قفل می‌شود. درب جعبه نیز با همین روش شکل گرفته و لایه‌های تشکیل دهنده آن روی هم می‌افتند. مزیت جعبه‌های RELF این است که فقط به منظور چسباندن بخش‌های آزاد مقوا نیاز به استفاده از چسب داریم. زیرا به دلیل یک لایه بودن مقوای اولیه، نیاز به چسباندن چند مقوا نخواهد بود.

ویژگی‌ها و مزایای سفارش جعبه مقوایی کدام‌اند؟

جعبه مقوایی ارزان عمدتا از مواد بازیافت تجدید پذیر ساخته شده است. اجزای سازنده آن به طور کلی از مواد خام طبیعی تجدید پذیر به دست می‌آیند. از این رو مزایای استفاده از آن نه تنها برای فروش و بسته‌بندی محصولات، بلکه برای محیط زیست نیز خواهد بود. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. انتشار CO2e از مقوا 11 درصد بین سال های 2015 و 2018 بهبود یافته است.

۲. نسبت بازگشت برای جعبه کارتنی در فرآيند بازیافت بیش از 90٪ است. چرخه بازیافت مقول در عملکرد خود مثال زدنی است.

۳. مقوا عمدتاً از کاغذهای بازیافتی تشکیل شده است.

۴. حتی پس از حدود 20 چرخه بازیافت، مقوای راه راه همچنان یک ماده با ارزش است.

۵. الیاف مستحکمی دارد.

۶. با استقبال خوبی از سوی مصرف کنندگان مواجه می‌شود.

۷. می‌تواند در بسیاری از موارد جایگزین بسته‌بندی پلاستیکی شود.

مهم ترین کاربردهای جعبه‌های مقوایی کدام است؟

آنچه اهمیت سفارش جعبه مقوایی فانتزی را افزایش داده است، کاربردهایی است که می‌توان برای آن متصور شد. برخی از کاربردهای باکس‌های مقوایی به شرح زیر هستند:

کاربرد در صنایعی که با بسته بندی محصول و متریال سروکار دارند.

صنایع تولید پوشاک به خصوص پیراهن، چرم و کیف و کفش

تولید و پخش مواد غذایی

تولید و پخش مواد شیمیایی

تولیدات دارو و فرآورده‌های دارویی

پلیمری

صنایع تولید کتاب و نوشت افزار

تولیدات لوازم الکترونیک و الکتریکی مانند جعبه مقوایی کیبوردی

حمل و نقل و دفاتر پستی

صنایع آرایشی بهداشتی

تفاوت کارتن و مقوا در چیست؟

تفاوت اصلی کارتن و مقوا در ساختار آن است. کارتن معمولا از لایه‌های بیشتری تشکیل شده است اما مقوا از یک لایه تشکیل می‌شود.

تفاوت های دیگر:

۱. لایه‌های اضافه شده، کالاهای شما را در طول کل فرآیند حمل و نقل ایمن نگه می‌دارند.

۲. کارتن نسبت به مقوا سازگارتر با محیط زیست است

۳. کارتن قابلیت سفارشی‌سازی بالاتری داشته و در اندازه های مختلف، ضخامت و رنگ موجود است.

 

۴. وزن مقوا نسبت به کارتن سبک‌تر بوده و از این رو در صنایع غذایی، دارویی و تولید قطعات کوچک الترونیکی پرکاربردتر خواهند بود.

عوامل موثر بر قیمت سفارش جعبه مقوایی

به طور کلی عوامل مختلفی می‌توانند قیمت یک محصول را تحت تاثیر قرار دهند. در اینجا با برخی از عوامل موثر بر قیمت جعبه مقوایی آشنا می‌شویم:

۱. تعداد محصول سفارش شده؛ یکی از عوامل اصلی موثر بر قیمت محصول تعداد سفارش شده آن است. به طور کلی هر چه تعداد سفارش افزایش یابد، قیمت تمام شده نیز برای شما افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، اگر شما سفارش عمده‌ای داشته باشید، ممکن است بتوانید محصول مورد نظرتان را با قیمتی کمی مناسب‌تر نسبت به قیمت خرده آن تهیه کنید.

۲. نوع جعبه؛ یکی دیگر از موارد موثر بر قیمت جعبه نوع جعبه است. پیچیدگی شکل ساختاری و تعداد بخش‌های تشکیل دهنده یک جعبه نیز می‌تواند بر قیمت آن موثر باشد.

۳. نوع کاغذ استفاده شده؛ همانطور که خواندیم جنس کاغذ سازنده جعبه ممکن است پشت طوسی، گلاسه، ایندربورد و یا کرافت باشد. نوع پشت طوسی ارزان‌تر از باقی موارد بوده و نوع گلاسه از سایر انواع گران‌تر خواهد بود.

مراحل سفارش جعبه مقوایی از نونگاه

خرید جعبه مقوایی از شرکت نونگاه فرآیند پیچیده‌ای ندارد اما برای اینکه خریدی حساب شده و با دقت داشته باشید بهتر است به مراحل زیر توجه کنید:

۱. ابتدا نمونه‌ جعبه مقوایی نونگاه را مشاهده نمایید.

۲. از بین نمونه‌ها طرحی را که به ایده و کار شما نزدیک‌تر است را انتخاب کنید.

۳. در صورت نیاز می‌توانید از همکاران ما نیز در انتخاب طرح کمک بگیرید.

۴. پس از انتخاب طرح، نمونه‌ای از کار تولید یا طراحی می‌شود.

۵. جعبه‌ها به دوشکل جعبه مقوایی چاپدار و جعبه مقوایی بدون چاپ در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

۶. در صورتی که طرح نهایی تایید شد، سفارش جعبه مقوایی شما در تعداد، اندازه و شکل مد نظرتان تهیه و تولید می‌شود.

۷. سفارش شما پس از تولید از طریق زمینی یا هوایی قابل ارسال خواهد بود.

سخن نهایی درباره سفارش جعبه مقوایی

همانطور که در این مطلب خواندیم، سفارش جعبه مقوایی به دلیل ویژگی‌های خاصش توسط صاحبان صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی، دارویی صورت می‌گیرد. جعبه‌های مقوایی نسبت به کارتن‌ها وزن سبک‌تری داشته و در مواردی که نیاز به استفاده از متریال سبک‌تر داریم، پرکاربردتر خواهند بود. شرکت نونگاه طی سال‌ها فعالیت خود تولید انواع جعبه کاغذی، مقوایی، کارتنی و لمینتی را با بهترین کیفیت و متریال تولید کرده و به مشتریان خود عرضه نموده است. چنانچه قصد سفارش این محصول را دارید یا می‌خواهید از مشاوره رایگان استفاده کنید، می‌توانید با کارشناسان نونگاه که مجری فروش عمده جعبه مقوایی است، تماس بگیرید.

امیدواریم این مطلب از نونگاه مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیگر محصولات شرکت چاپ نونگاه از صفحه محصولات و بلاگ ما دیدن نمایید.

سوالات متداول در مورد جعبه مقوایی

 ۱. کیفیت ساخت ۲. جنس کاغذ و مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن ۳. اندازه جعبه ۴. طرح و شکل جعبه

بله؛ در بیشتر مواقع با توجه نوع مقوا و ماده شیمیایی کار شده در آن، مقوا را می‌توان به دفعات بازیافت نمود.

جعبه پیتزا، جعبه دارویی، جعبه لوازم الکترونیک، جعبه شیرینی و کیک، جعبه باکس صنعتی

قابلیت بازیافت زیاد، قیمت مقرون به صرفه، قابلیت تولید به شکل سفارشی در طرح‌ها و شکل‌های مختلف، قابل استفاده در صنایع مختلف، وزن کم

نمونه کارهای جعبه مقوایی