جعبه کارتنی

همانطور که از نامش پیداست، جعبه‌ای است که از چند قطعه کاغذ چند لایه یا کارتن به هم چسبیده تشکیل شده است. خرید جعبه بسته بندی آماده به دلیل ویژگی‌های خاص آن در صنایع مختلفی همچون تولید لوازم الکتریکی و الکترونیکی پرکاربرد است.

مهم‌ ترین نکاتی که پیش از سفارش جعبه کارتنی باید بدانید!

جعبه های آماده یکی از پرکاربردترین لوازم مصرفی در کارخانه‌ها، تولیدی‌ها و انباری‌ها هستند. به منظور استفاده از جعبه‌ها در صنایع مختلف، آن‌ها را در فرم‌ها و ابعاد متفاوتی تهیه و تولید می‌نمایند. یکی از انواع محبوب جعبه‌ها در صنایع مختلف، جعبه کارتنی است. پس از شنیدن نام این محصول ممکن است سوالاتی برای شما پیش آید، از جمله:

این نوع جعبه چه کاربردهایی دارند؟

چگونه تولید می‌شود؟

انواع آن کدام‌اند؟

مزایا و ویژگی‌های استفاده از آن شامل چه مواردی است؟

اگر هر یک از سوالات بالا برای شما پیش آمده است و یا قصد خرید جعبه کارتنی را دارید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در این مطلب از نونگاه، هر آنچه لازم است تا درباره سفارش جعبه کارتنی بدانید را به شما خواهیم گفت.

سفارش جعبه کارتنی

جعبه کارتنی چیست و تاریخچه استفاده از جعبه کارتنی به چه زمانی باز می‌گردد؟

جعبه کارتنی همانطور که از نامش پیداست جعبه‌ای است که از چند قطعه کاغذ چند لایه یا کارتن به هم چسبیده تشکیل شده است.

ماهیت بسته‌بندی کارتنی و مقوایی در انقلاب صنعتی تغییر کرد. نخستین بار در ۱۹۱۷ سر مالکوم هیل اولین جعبه کارتنی را معرفی نمود. ابتدا از این جعبه‌ها به منظور فروش غلات صبحانه استفاده می‌شد. اما با گذشت زمان، به کاربری‌های آن افزوده شد تا جایی که امروزه در صنایع سنگین و سبک برای بسته بندی محصولات و همچنین در انبار داری نیز کاربرد دارند.

نحوه ساخت و تولید سفارش جعبه کارتنی

برای ساخت جعبه‌های کارتنی مراحل باید مراحل مختلفی طی شود که در ادامه هر یک مراحل ساخت جعبه کارتنی را بررسی می‌کنیم.

ساخت جعبه کارتنی

۱. فرآیند خمیرسازی

خمیرسازی فرآیندی است که برای تولید کاغذ برای کارتنی استفاده می‌شود و روشی است برای تبدیل مواد خام به الیافی به نام خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف از خمیرسازی این است که سلولز الیاف را به بهترین شکل ممکن حل کنید. فرآیند خمیرسازی بین تولیدکنندگان باکس کارتنی متفاوت است و شامل انواع روش‌های شیمیایی، مکانیکی و زیستی است. عنصر پایه در تمام انواع فرآیندهای خمیرسازی 26.4 گالن (100 لیتر) آب است که برای تولید یک کیلوگرم کاغذ به کار می‌رود. در فرآیند شیمیایی، تراشه‌های چوبی که توسط سنگ‌ها آسیاب شده‌اند، در آب غوطه‌ور می‌شوند تا خمیر حاصل شود.

2. روش مرسوم خمیرسازی در ایران

اما روش مرسوم در صنعت کاغذسازی ایران استفاده از ضایعاتی است که از چاپ خانه‌ها و کارتون‌سازی‌ها جمع آوری و دوباره تبدیل به خمیر می‌شود. این ضایعات در مخزن‌های بزرگ ریخته می‌شود آن دست مقوایی که پوشش سلفونی داشته باشد سلفون گیری شده و آن دسته‌ای که سلفون ندارند جدا خمیر می‌شوند. سپس با استفاده از ماده سفید کننده مانند وایتکس رنگ گیری خواهند شد. بعد از این مرحله منتظر می‌مانیم تا خمیر خشک شود تا وارد مرحله ورق سازی شویم. در این حالت ورق‌ها به کارخانه‌های کارتون سازی ارسال شده و از این ورق‌ها کاغذ به عمل می‌آید. از این ورق‌ها به منظور تولید ورق ایرانی استفاده شده که ورق ایرانی در واقع دارای ناخالصی و ضایعات است.

ساخت کارتن

خمیر کارتن در لایه‌هایی در آب و بر روی صفحه‌های مشبک اسپری می‌شود تا یک لایه حصیر مانند تشکیل دهد. اسپری کردن ماده خمیری، سبب افزایش تراکم و انجامد الیاف خمیر خواهد شد.

استحکام لازم برای تولید هر نوع کارتن متفاوت بوده و بر اساس استانداردهای مختلفی دسته‌بندی و تولید می‌شوند. کارتنی کاملاً شکل گرفته به در اندازه‌های مختلف بریده می‌شود و به صورت رول های بزرگ در می‌آید تا در جعبه‌های مخصوص ارسال شود.ساخت جعبه کارتن تمام شده به تولیدکنندگان جعبه تحویل داده می شود که به چندین نوع شکل می‌گیرد. ساختار کارتن‌های تولید شده به یکی از اشکال زیر خواهد بود:

سینگل (single layer): کار روی کاغذ چاپ شده و روی سینگل روکش می‌شود

سه لایه (triple Layer): کار به شکل پشت طوسی، ۱۸۰ گرم، ۲۰۰ گرم یا گلاسه‌های ۱۵۰ یا ۱۷۰ استفاده و کار روی این موارد لمینت بشود.

پنج لایه: که از پنج لایه کاغذ تشکیل می‌شود و دارای ضخامت بالایی است. بیشتر برای جعبه تلویزیون و موارد سنگین کاربردی خواهد بود.

ساحت کارتن

انواع جعبه کارتنی

انواع کارتن بر حسب ویژگی‌هایشان در دسته‌های مختلف طبقه بندی می‌شوند. انتخاب کارتن باید متناسب با نیازهای یک محصول و شرکت هدف باشد. انواع کارتن بر حسب کاربردشان در گریدهای زیر دسته بندی می‌شوند:

سولفات سفید شده جامد (SBS)

SBS نوعی کارتن سفید درخشان است که دارای لایه بالایی هر دو طرف تخته که امکان چاپ شفاف واضح را فراهم می‌کند. کیفیت بالای SBS به دلیل الیاف قدرتمند سازنده آن است. لایه‌های داخلی SBS از الیافهای نرم یا ترکیبی از الیاف چوب نرم و سخت ساخته می‌شود. این محصول برای استفاده به عنوان بسته بندی مواد غذایی، به دلیل قابلیت تاشو، قوی بوده و می‌تواند برای انجماد مواد غذایی نیز استفاده شود. از این رو این نوع کارتن، گرانترین نوع موجود در بازار است

کرافت مات روکش شده (CUK)

CUK از الیاف کرافت مات ساخته شده است که به آن رنگ قهوه‌ای می‌دهد. این نوع کارتن از چوب‌های نرم مانند کاج برای ساخت لایه‌های داخلی و استفاده از الیاف سخت برای لایه‌های بیرونی ساخته می‌شود. برای ایجاد سطح صاف بر روی آن از الیاف کاج استفاده می‌شود. مقاومت در برابر پارگی، آن را برای ظروف نوشیدنی و کارهای سنگین ایده آل می‌کند. این نوع کارتن در برابر رطوبت‌ نیز مقاوم بوده و از نظر قیمتی نسبت به SBS ارزان‌تر است. همچنین محبوب‌ترین نوع کارتن برای ساخت سفارش جعبه کارتنی به حساب می‌آيد.

کرافت مات بدون پوشش (UUK)

UUK یک نوع کارتن قهوه‌ای است که از ترکیبی از چوب نرم و چوب سخت ساخته شده است. الیاف بازیافتی نیز با الیاف درخت ترکیب می‌شوند. این نوع مقوای کارتن، مقاومت بالا و در عین حال قیمت مناسبی دارد. این نوع کارتن سطح مناسبی برای ایجاد طرح‌های پیچیده را فراهم نمی‌کند. اما به دلیل مقاومت بالا، برای نگهداری سخت افزار و استفاده‌های سنگین مناسب است.

تخته بازیافتی روکش شده (CRB)

CRB از الیاف بازیافتی با لایه بالایی از الیاف سفید ساخته شده است که با یک لایه خاک رس پوشانده می شود. درجه استحکام آن برای اقلام سبک وزن مانند چیپس، کراکر، غلات، یا تنقلات، خوراک مختصر مناسب است.

تخته بازیافتی بدون پوشش (URB)

URB از کاغذ روزنامه و کاغذ بازیافتی ساخته شده است. این یک کارتن ضخیم است که به عنوان یک جعبه دارای شیار و تقسیم کننده می‌تواند استفاده شود. URB ارزان ترین گرید کارتن است و بالاترین ارزش را ارائه می‌دهد.

تخته جعبه تاشو (FBB)

FBB یک کارتنی چند لایه ساخته شده از خمیر شیمیایی با خمیر مکانیکی است. خمیر مکانیکی بین لایه‌های خمیر شیمیایی قرار می‌گیرد. ایمنی حاصل از ترکیب لایه‌های مکانیکی و لایه های شیمیایی باعث ایجاد ورقه‌های سفت و محکم می‌شود. هنگامی که آن را

کاملا روکش شده، قابل چاپ با وضوح و شفافیت بالا است. صرف نظر از بسیاری از ویژگی‌های مثبت FBB، دارای کمترین قدرت در بین در بین انواع کارتن است.

خرید جعبه کارتنی

انواع ترکیب کارتن

لاینر

ایرانی: در این مورد بیشتر از بازیافت خمیر ضایعات کارتن‌های قدیمی استفاده می‌شود.

فلوت؛ فلوت‌ها گریدهای مختلفی داشته و از A-E دسته بندی می‌شوند. این دسته بندی  در واقع بر اساس ضخامت آن‌ها است.

دو حالت چاپ بر روی کارتن

بر روی سینگل، باید کار حتما به شکل روی لایه سطحی چاپ شود. اما در ورق سه لایه و ورق پنج لایه می‌توان به شکل مستقیم بر روی خود کارتن نیز طرح را چاپ نمود.

سینگل: سینگل به شکل دو لایه است؛ یک لایه زیرین دارد و قسمت فلوت موج دار (به شکل مارپیچی) که بین لایه زیرین و رویی آن قرار دارد.

لایه بین رو و زیر فلوت بوده که بسته به سایز به انواع A-E‌دسته بندی می‌شود. در سینگل‌ها یک پوستر چاپ شده، این پوستر روی مقوای پشت طوسی قرار گرفته و بعد از چاپ بر روی کارتن یک پوشش مانند سلفون بر روی آن پیاده می‌شود. پوشش سلفونی که بر روی جعبه قرار می‌گیرد، می‌تواند مات، براق، مخملی باشد. سپس  مراحل بعدی یعنی قالب خوردن چسب خوردن آماده شده و سپس چسب می‌خورد.

سه لایه: در حالت سه لایه، دو لایه زیر و بالا و یک لایه میانی داریم. به دلیل ضخامت بالا به آن «ورق سه لا» می‌گویند. فلوت بین ورق سه لا از نوع فلوت B‌ بوده که ضخامت بیشتری نسبت به آن خواهد داشت.

ورق پنج بالا؛ از ترکیب یک ورق سینگل و یک سه لا ایجاد شده و پس از ایجاد ورق، فرایند پیاده سازی لمینت بر روی آن انجام می‌شود. فلوت C‌ در ساخت این نوع از ورق استفاده می‌شود.

تولید جعبه کارتنی

مهم ترین کاربردهای سفارش جعبه کارتنی کدام‌اند؟

بخشی از دلیل سفارش جعبه کارتنی به دلیل اندازه و ضخامت‌های متعدد آن است. پیکربندی جعبه کارتنی به هر شکلی تولید می‌شود تا با نیازهای طیف گسترده ای از کاربردها مطابقت داشته باشد. کاربرد اصلی آن به عنوان بسته بندی محصولات تجاری و صنعتی خواهد بود. برخی دیگر از کاربردهای آن به شرح زیر هستند:

فناوری‌های حساس

استحکام کارتن آن را به یک ماده بسته بندی ایده آل برای تجهیزات فنی حساس که نیاز به محافظت بیشتری در برابر ارتعاشات و ضربه دارد تبدیل می‌کند؛ به خصوص برد مدار که آسیب‌پذیری بالاتری دارند. برای مثال جعبه کارتنی کیبوردی در موارد کاربرد دارد.

جعبه‌های نانوایی

کارتن به دلیل استحکام، دوام و انعطاف پذیری برای تولید جعبه‌های نانوایی نیز استفاده میشود. این محصول مانع از آسیب به بافت و محتوای کیک می‌شود. همچنین رطوبت را جذب کرده و در صورت ضربه خوردن به جعبه یا وارو شدن آن، چربی و رطوبت خامه را به خود می‌گیرد..

جعبه های دستمال کاغذی

جعبه‌های دستمال کاغذی از کارتن ساخته می‌شوند تا از پاره شدن آنها در حین حمل و نقل جلوگیری شود.

جعبه های نوشیدنی

کارتن به دلیل توانایی تحمل وزن یک باکس نوشیدنی، به عنوان باکس نوشیدنی نیز استفاده می‌شود؛ زیرا قابلیت تحمل وزن تا ۹ کیلوگرم را داراست. جعبه بسته بندی کرافت به منظور حمل و جابجایی نوشیدنی استفاده می‌شود.

پد غذایی

از آنجایی که این نوع ماده به رطوبت مقاوم و همچنین قابلیت تحمل وزن خاصی را دارد، برای ساخت بسته‌بندی مواد غذایی مانند پیتزا می‌تواند مناسب باشد.

اجزای مبلمان

 کارتن نئوپانی در مبلمان به عنوان یک جزء ساختاری استفاده می‌شود که می‌تواند با چوب یا روکش پوشانده شود. در کناره‌ها و پشتی صندلی‌ها و کاناپه‌ها استفاده می‌شود و به آن ثبات می‌بخشد.

مزایای سفارش جعبه کارتنی شامل چه مواردی است؟

مقرون به صرفه بودن

دلیل اصلی افزایش سریع جعبه‌های کارتنی هزینه آنهاست زیرا می‌توان آن‌ها را متناسب با بودجه هر شرکتی تولید نمود. قیمت جعبه کارتنی، آن را به یک راه مقرون به صرفه عالی برای مارکتینگ تبدیل کرده است. از طرفی هزینه پایین جعبه‌ها به هزینه کم نیروی کار و مواد در تولید آنها مربوط می‌شود.

قابلیت بازیافت

علاوه بر این، بیش از 80 درصد ازتمام کارتن‌ها قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند که هزینه آن را بیشتر کاهش می دهد. می‌توان در برخی موارد حتی بیش از ۱۰ بار از خمیر کارتن برای تولید کارتن جدید استفاده نمود.

قابلیت سفارشی‌سازی

در طول زمان با پیشرفت ماشین‌آلات تولید جعبه و همچنین پیدایش روش‌های نوین تولید جعبه، نمونه‌های جدیدتری تولید شدند. این روش‌ها امکان ساخت جعبه در شکل‌هایی متفاوت و متناسب با سلیقه مشتریان مختلف را فراهم نمودند.

محصولی سازگار با محیط زیست

همانطور که گفتیم در میان بسیاری از چیزهایی که هر روز مصرف و استفاده می‌شود، جعبه‌های کارتنی بیشترین میزان را دارند. این ابزار سازگار با محیط زیست بیش از 80٪ از تمام کارتن تولید شده را می‌توان مجدد استفاده کرد.

تفاوت کارتن و مقوا

مهم‌ترین تفاوت کارتن و مقوا در ساختار و ضخامت آن‌ها است. کارتن معمولا دارای لایه‌های بیشتری هستند؛ اما مقوا از یک لایه تشکیل شده است.

تفاوت های دیگر:

۱. لایه‌های اضافه شده، کالاهای شما را در طول کل فرآیند حمل و نقل ایمن نگه می‌دارند.

۲. کارتن نسبت به مقوا سازگارتر با محیط زیست است.

۳. کارتن قابلیت سفارشی‌سازی بالاتری داشته و در اندازه های مختلف، ضخامت و رنگ موجود است.

۴. وزن مقوا نسبت به کارتن سبک‌تر بوده و از این رو در صنایع غذایی، دارویی و تولید قطعات کوچک الترونیکی پرکاربردتر خواهند بود.

عوامل موثر بر قیمت سفارش جعبه کارتنی

به طور کلی عوامل موثر بر قیمت یک محصول متنوع هستند؛ در واقع از تولید مواد اولیه تا بسته بندی و توزیع به وسیله پست همه و همه عواملی هستند که بر قیمت آن موثر خواهند بود. مواردی که بر هزینه سفارش جعبه کارتنی موثر هستند عبارتند از:

تعداد جعبه سفارش داده شده

شکل جعبه؛ ممکن است بسته به نوع کاربردی که می‌‌خواهید، شکل جعبه خاصی مد نظرتان باشد. برای پیاده سازی برخی از اشکال نیاز به صرف زمان و هزینه بیشتری خواهد بود. در این موارد قیمت جعبه نیز افزایش خواهد یافت.

ابعاد جعبه؛ هر چه ابعاد جعبه بزرگ‌تر باشد، قیمت تمام شده آن بیشتر خواهد شد.

تعداد لایه‌های جعبه؛ جعبه‌ها ممکن است سینگل، سه لایه یا پنج لایه باشند. هر چه تعداد لایه بالاتر رود، کاغذ بیشتری در آن مورد استفاده قرار گرفته و در نتیجه قیمت آن نیز به تبع افزایش خواهد یافت.

قیمت جعبه کارتنی

سخن نهایی

سفارش جعبه کارتنی به دلیل کاربردهای آن و مزایایی که به ارمغان می‌آورد برای صنایع مختلف مناسب است. در این مطلب با نکات مختلفی درباره سفارش باکس کارتنی آشنا شدیم و همچنین به مقایسه‌ آن با جعبه مقوایی پرداختیم. در صورتی که قصد سفارش این محصول را دارید می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما سفارش خود را ثبت کنید؛ و یا از این طریق مشاوره رایگان پیش از خرید دریافت نمایید. امیدواریم این مطلب از چاپ نونگاه مورد توجه شما قرار گرفته شده باشد. با مطالعه بلاگ ما می‌توانید با انواع دیگر از محصولات ما نیز آشنا شوید.

نمونه کارهای جعبه کارتنی

سوالات متداول جعبه کارتنی

بله، بیشتر کارتن‌ها. زیرا بستگی به شرایط و وجود مواد شیمیایی نیز دارد.

همانطور که می‌دانیم سفارش جعبه کارتنی بین صنایع مختلف محبوب است و به عنوان ابزار بسته بندی استفاده می‌شود. با این اوصاف، این صنایع از تخته های فیبر موجدار استفاده می کنند: ۱. تولید و نگهداری لوازم اداری ۲. تامین و تدارکات صنعتی ۳. فروشگاه‌های آنلاین ۴. جابجایی ۵. تولید لوازم الکترونیک

نمونه کارهای جعبه کارتنی